PIC24FJ128GB204-I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC24FJ128GB204-I/PT
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 24F
Contact Now
PIC24FJ128GB204-I/PT Specifications
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 12x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)